Czym są food miles? Jak odległość, którą przebywa żywność, wpływa na środowisko? Dlaczego kupowanie żywności od lokalnych producentów przynosi korzyści dla zdrowia, środowiska naturalnego i polskiej gospodarki?
Food miles czyli w wolnym tłumaczeniu „jedzeniokilometry” to odległość, jaką musi pokonać żywność od miejsca produkcji do nabywcy. Transport żywności z odległych zakątków świata wpływa na jej jakość, nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Produkty spożywcze przewożone ciężarówkami, statkami lub samolotami muszą być odpowiednio zabezpieczone – poprzez konserwowanie chemiczne, przechowywanie w atmosferze ochronnej, chłodzenie, mrożenie, napromieniowanie itp. Żeby owoce dopłynęły do Polski i nie zepsuły się po drodze, zrywane są niedojrzałe, a dojrzewają w czasie transportu. Owoc dojrzewający bez słońca ma dużo niższe wartości odżywcze. Dlatego arbuzy w Afryce smakują zupełnie inaczej niż w Polsce.
Im krótszy transport żywności, tym lepiej dla środowiska. Mniej przebytych food miles to mniejsza emisja dwutlenku węgla i spalin do atmosfery, mniejsze zużycie energii na chłodnie i paliw na transport, mniej przepakowaywania, mniejsze zużycie wody... Im bardziej lokalnie zaopatrujemy się w żywność, tym mniej obciążamy środowisko naturalne.