Ideą Warszawskiego festiwalu Kulinarnego jest propagowanie lokalnych producentów żywności. Dlaczego jest to tak ważne? Żywność lokalna i sezonowa to żywność dużo zdrowsza, a przy tym bardziej przyjazna dla środowiska.

Dlaczego warto kupować od lokalnych producentów?

Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania żywności z supermarketów. Wchodzimy do jednego sklepu, w którym na półkach jest wszystko. Do wyboru, do koloru. Nie oszukujmy się, często głównym czynnikiem wyboru jest cena. Nie zastanawiamy się raczej nad tym, czy pomidory są z Polski, czy z Hiszpanii. O ile przez cały rok nie da się kupić polskiej rzodkiewki czy pomidora, o tyle już jabłka, ziemniaki, czy marchew – jak najbardziej tak. W czasach globalizacji i łatwego dostępu do różnorodnych produktów niemożliwe jest zrezygnowanie ze wszystkich dobrodziejstw, jak południowe owoce, czy francuskie sery. Jednak tam, gdzie się da, warto kupować polskie produkty i podążać za ich sezonowością. Warszawski Festiwal Kulinarny propaguje nie tylko polską żywność, ale żywność od małych producentów. Dlaczego? Im mniejsze gospodarstwa i zakłady produkcyjne, tym większe poszanowanie dla natury. Najczęściej zwierzęta hodowane w niewielkich gospodarstwach mają dużo lepsze warunki do życia, niż te z wielkich hal. Mleko, jajka i mięso od zwierząt żyjących w dobrych warunkach jest lepsze jakościowo i zdrowsze. Racjonalnie nawożone warzywa od rolnika, który ma grupę stałych odbiorców smakują o niebo lepiej i mają dużo więcej witamin niż te z odległych czasem o tysiące kilometrów farm. Jakość wiąże się też z budowaniem relacji klient – dostawca. Jeśli rynek zbytu producenta znajduje się „na jego podwórku”, nie pozwoli on sobie na obniżanie jakości w celu zwiększenia zysku. Zbyt łatwo straci zaufanie klientów i możliwość sprzedaży. Cena lokalnych produktów może być nieco wyższa niż importowanych z odległych zakątków świata, ale za jakość warto dopłacać, jeśli mamy taką możliwość. Często ceny są jednak bardzo zbliżone, gdy kupujemy bezpośrednio od rolnika lub ze sklepu firmowego. Bez płacenia marż dla kilku pośredników.

Ponadto historia pokazuje, że gospodarczy patriotyzm czyli wybieranie produktów wytwarzanych na rodzimym rynku zamiast z zagranicznych koncernów, buduje silne państwa, w których obywatelom żyje się łatwiej. Zawiłości ekonomiczne sensu kupowania od polskich producentów i wspierania w ten sposób rodzimej gospodarki w lekki i prosty sposób wyjaśnia Krzysztof Wojczal we wpisie „Dlaczego warto kupować polskie produkty?”


Kupując lokalną żywność od małych producentów, przyczyniamy się do:

Wspieranie lokalnych producentów żywności
  • - ochrony bioróżnorodności,

  • - ochrony środowiska, zmniejszania zmian klimatycznych,

  • - poprawy stanu zdrowia dzięki jedzeniu produktów spożywczych wysokiej jakości,

  • - rozwoju polskiej gospodarki.


Food miles – czyli co wspólnego ma jedzenie z ochroną środowiska


Food miles czyli w wolnym tłumaczeniu „jedzeniokilometry” to odległość, jaką musi pokonać żywność od miejsca produkcji do nabywcy. Transport żywności z odległych zakątków świata wpływa na jej jakość, nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Produkty spożywcze przewożone ciężarówkami, statkami lub samolotami muszą być odpowiednio zabezpieczone – poprzez konserwowanie chemiczne, przechowywanie w atmosferze ochronnej, chłodzenie, mrożenie, napromieniowanie itp. Żeby owoce dopłynęły do Polski i nie zepsuły się po drodze, zrywane są niedojrzałe, a dojrzewają w czasie transportu. Owoc dojrzewający bez słońca ma dużo niższe wartości odżywcze. Dlatego arbuzy w Afryce smakują zupełnie inaczej niż w Polsce.

Im krótszy transport żywności, tym lepiej dla środowiska. Mniej przebytych food miles to mniejsza emisja dwutlenku węgla i spalin do atmosfery, mniejsze zużycie energii na chłodnie i paliw na transport, mniej przepakowaywania, mniejsze zużycie wody... Im bardziej lokalnie zaopatrujemy się w żywność, tym mniej obciążamy środowisko naturalne.