Około 25% dzieci i młodzieży w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Problem z roku na rok narasta. Odpowiedzią na niego jest wprowadzanie do szkół warsztatów edukacji żywieniowo – kulinarnej, które uczą prawidłowego odżywiania i dobrych relacji z jedzeniem.
Jedyną możliwością, aby jeść zdrowo, jest świadomość, co organizmowi służy, a co nie. W tym celu do szkół przebija się edukacja żywieniowo – kulinarna – blok edukacyjny, którego celem jest zainteresowanie dzieci i rodziców tematem prawidłowego i racjonalnego żywienia. W Polsce działa coraz więcej instytucji, które we współpracy ze szkołami organizują warsztatowe zajęcia z edukacji żywieniowo – kulinarnej. Jedną z nich jest Fundacja Szkoła na Widelcu, na której stronie internetowej można zaleźć mnóstwo porad i ciekawych informacji, które pomogą całej rodzinie jeść zdrowiej.
Bardzo ważne jest, aby zajęcia z dziećmi miały aspekt praktyczny: szkolny warzywnik, wspólne gotowanie, proste doświadczenia chemiczne, które objaśnią zasady trawienia... To wszystko wpływa na wyobraźnię i zdecydowanie bardziej angażuje młode umysły niż tylko słowa, choćby nie wiadomo jak ciekawe. Dodatkową pomocą edukacyjną są aplikacje na telefony tak chętnie używane przez młodzież. Praktyczne zajęcia mają realny wpływ na kształtowanie się preferencji, zachowań, a w konsekwencji nawyków żywieniowych. Jednak, aby doszło do ich zmiany, konieczne jest zaangażowanie rodziców. Dlatego warto, aby w ramach edukacji żywieniowo – kulinarnej w szkołach, tworzone były również bloki dla dorosłych.
Zajęcia edukacji żywieniowo – kulinarnej obejmują takie tematy jak: zasady prawidłowego żywienia, komponowanie posiłków, pochodzenie żywności, sezonowość, smaki, kulinarne podróże, prawidłowe zachowanie przy stole, czy wspólne gotowanie i spożywanie posiłków.