Warszawski Festiwal Kulinarny jest wydarzeniem skierowanym nie tylko do dorosłych, ale także do dzieci. Podczas Festiwalu na najmłodszych czekają liczne atrakcje, które mają nie tylko zapewnić rozrywkę, ale przede wszystkim uczyć poprzez zabawę. Jednym z celów Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego jest bowiem edukacja kulinarna i wpływ na wychowanie pokolenia młodych smakoszy – dzieci, które chętnie próbują nowych smaków i nie są zafascynowane jedynie śmieciowym jedzeniem.

Warszawski Festiwal Kulinarny – atrakcje dla dzieci

Obok typowych festynowych atrakcji, które wszystkie dzieci uwielbiają, takich jak malowanie twarzy, fotobudka, gry plenerowe i planszowe, malowanki i zabawy z animatorami organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego oferują dzieciom o wiele więcej! Podczas wydarzenia działa strefa warsztatów skierowanych do najmłodszych. Dzieci wraz z opiekunami mogą wybrać się na wycieczkę po szklarni Ogrodu Botanicznego, zobaczyć jak rosną egzotyczne owoce, a na koniec wspólnie coś z nich ugotować. Festiwal jest niesamowitą okazją, by dzieci mogły poznać i stworzyć desery bez cukru, pyszne, kolorowe koktajle z sezonowych warzyw i owoców, nauczyć się korzystać ze sprzętów kuchennych i zobaczyć, że gotowanie i zdrowe jedzenie to świetna sprawa. Prowadzący warsztaty stawiają na zainteresowanie młodych smakoszy produktami, które z pozoru mogą wydawać się im nudne: ziołami, warzywami, kaszami, czy nasionami roślin strączkowych. Nie ma lepszej formy edukacji niż nauka mimochodem, przy okazji. Dzieci, bawiąc się doskonale w towarzystwie rówieśników i dorosłych, nabywają mnóstwa przydatnych informacji dotyczących odżywiania, smakowania i gotowania.


Dlaczego warto zabrać dzieci na Warszawski Festiwal Kulinarny?

Wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych u dzieciWydarzenia takie jak Warszawski Festiwal Kulinarny to niesamowita okazja, aby pokazać dzieciom świat kuchni, kulinariów i odżywiania z bardzo atrakcyjnej strony. Najmłodsze pokolenia są zewsząd otoczone mnóstwem bodźców, kolorów i atrakcji. Tłumaczenie, że rzodkiewka jest zdrowsza niż wafelek nie przynosi zwykle żadnych efektów. Bo wafelek ma atrakcyjne opakowanie i jest reklamowany w telewizji. A rzodkiewka? To tylko zwykła rzodkiewka. Jednak pokazanie, jak rośnie rzodkiewka na miejskiej grządce, pozwolenie dziecku na samodzielne jej wyrwanie i zrobienie sałatki... To wszystko otwiera przed maluchem świat ciekawych doznań. W przypadku dzieci i młodzieży działanie zawsze wygrywa ze słuchaniem. Człowiek najlepiej zapamiętuje i rozumuje poprzez przeżycia i w tej kwestii nic się nie zmienia od zarania ludzkości. Warsztaty zdrowego gotowania mogą niesamowicie przyczynić się do zainteresowania dzieci zdrowym jedzeniem, próbowaniem i przygotowywaniem posiłków. Dziecko od najmłodszych lat powinno towarzyszyć rodzicowi w kuchni i próbować wszystkiego. Jest to jedyna droga, aby wychować małego smakosza świadomego różnorodności smaków. Dziecko nie musi lubić wszystkiego, ale przyjrzyjmy się, jak wiele dzieci mówi, że czegoś nie lubi, zanim jeszcze spróbuje. W obecnym świecie łatwo dostępnego cukru i śmieciowego jedzenia obowiązkiem dorosłych jest uczenie dzieci świadomych i racjonalnych wyborów żywieniowych. Warsztaty podczas Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego są do tego dobrą okazją. A ponadto pokazują, że kuchnia i gotowanie to doskonała zabawa!

Poza gotowaniem podczas warsztatów dla dzieci przewija się mnóstwo aktywności związanych z poszanowaniem natury. Dzieci uczą się o roli pszczół i owadów, tworzą własne lasy w słoikach, glicerynowe mydełka z ziołami, czy magnesy z suszonymi roślinkami. Ma je to uczulić na większe docenianie i bardziej świadome postrzeganie środowiska, bez którego nie byłoby pożywienia.


Czego dzieci mogą nauczyć się podczas warsztatów i pokazów?


Tematyka podejmowana podczas warsztatów dla dzieci w ramach Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego rozwija wiedzę i zainteresowania najmłodszych w wielu aspektach. Zajęcia uczą:

  • - że zdrowe jedzenie wcale nie musi być nudne i niesmaczne,

  • - otwartości na nowe smaki,

  • - że deser może być zdrowy i bez cukru, a przy tym równie pyszny jak ciastka ze sklepu,

  • - jak posługiwać się sprzętami kuchennymi i samodzielnie przygotować proste dania,

  • - zasad przechowywania jedzenia w lodówce i poza nią,

  • - jak nie marnować żywności,

  • - zasad czytania etykiet produktów spożywczych,

  • - co znaczy lokalność i regionalność żywności,

  • - jak bardzo produkcja żywności wpływa na środowisko naturalne,

  • - co to jest ekologia,

  • - jak szanować naturę i wiele innych.


Wydarzenia takie jak Warszawski Festiwal Kulinarny są okazją dla dzieci do nauki o niezwykle ważnych aspektach życia poprzez zabawę. Ponadto rozwijają kreatywność, zdolności manualne i dają masę radości.